Jazyk: cz Dnes je úterý 16. října, svátek má Havel | Právě je 16:45 | login: heslo:
Vítejte na stránkách smíšeného pěveckého sboru


Nejbližší koncert:
RASTISLAV - aktuality

FILM O DIRIGENTOVI JAROSLAVU MARTINÁSKOVI
videožurnál k premiéře* * * * * * *

FACEBOOK RASTISLAV

* * *
! ! !
Příspěvek v blanenském videožurnálu o blanenském koncertu Mozartova Requiem 15. 3. 2018

* * *

Wiesbadener Kurier - recenze koncertu 3. 3. 2018 ve Wiesbadenu - Mozartovo Requiem

Překlad:

MOZARTOVO REQUIEM S HOSTY Z DURYNSKA A ČESKA VE WIESBADENSKÉM KOSTELE MARKTKIRCHE

Wiesbaden – Celou řadu projektů spolu uskutečnili sbor Marktkirche a sbor Rastislav Blansko, nyní zpěváci pod vedením Thomase J. Franka uvedli v Markirche ve spolupráci s Durynskou filharmonií Gotha-Eisenach Requiem in d-moll od W. A. Mozarta. Český sbor přicestoval se svým sbormistrem Jaroslavem Martináskem.
Jako úvodní stála na programu Mozartova Symfonie č. 40 g-moll. Velmi průzračnou byla vstupní věta, původní nálada díla je melancholická, pod Frankovým vedením dosadila Durynská filharmonie zvláštní světlo: Jas a mezitím zvláštní neklid. Lehká opona obklopila hru strun v kouzelném jakoby napínavém Andante.
Mozartovo Requiem zaznělo v doplněném vydání od Franze Xavera Süssmayera, instrumentováno od Franze Beyera. Hudba díla proniká hlubokou vírou, zároveň zahrnuje různé pocity, které člověk cítí vstříc všednímu životu.
V úvodním Introitus se začalo právě velkým zdrcením, naléhavě zněl zpěv sboru. Pod Frankovým vedením byly fugy v Kyrie vypracovány ve vzrušujících melodických liniích. Hrozivě, s mohutným orchestrálním zvukem, se setkalo Dies Irae.
Ostré kontury a napětí
Podmanivý byl výkon sólového kvarteta sestávajícího se ze sopranistky Sonji Westermann, altistky Sonji Koppelhuber, tenorisy Christiana Rathgebera a basisty Juriho Batukova, který zaskočil za nemocného kolegu. Hlasy gradovaly v Tuba Mirum, mnohostranná zabarvení byla slyšitelná – temné, jasné, zářící. Znovu a znovu dokázali sólisté vytvořit barevnou auru velkou intenzitou. Se sborem a orchestrem evokovali kaleidoskop emocí a proudů myšlenek. Ostré obrysy a napětí byly patrné v Lacrimose.
Pronikavě až kouzelně ztvárnili interpreti Agnus Dei, zde byla zprostředkována rozjímavá pohříženost, která pomalu vyústí v rostoucí odevzdanost.
Elegantně vyvedla Sonja Westermann Lux aeterna, kdy sbor následoval plností zvuku. Zvukové vlny orchestru nesly zpěv. Až donesly Requiem na konec, stále tišeji se nesla hudba v úplný klid. Dlouhotrvající potlesk v Marktkirche.
* * *

ANGELIKA A RASTISLAV - video z koncertu z řady Rastislav dětem

* * *

RASTISLAV Blansko, z. s.
zve zpěvuschopné zájemce od 15 do 51 let do svých řad!
PŘIJĎTE KAŽDÝ ČTVRTEK V 17.00 na zkoušku do Galerie města Blansko (Dvorská 2a).

* * *
Koncerty pěveckého sboru „ RASTISLAV Blansko „ – na co se můžete těšit v roce 2018
Po tradičním vánočním koncertě Rastislav neodpočívá ani nakrátko. Hned v úvodu piluje hudebně i herecky koncert z řady „Rastislav dětem“, jenž úspěšně a za velké návštěvy blanenského publika probíhá v neděli 21. ledna. Zda se daří děti nadchnout pro sborový zpěv, to se uvidí v budoucnu, nicméně již teď jsou v sboru členové odkojení těmito „zpěvohrami“.
Zakrátko se však mohou posluchači i zpěváci potěšit proslulým Mozartovým Requiem. Na tuto lahůdku světové hudební literatury zve sbor hned dvakrát – prvně do Rekreačního střediska Vyhlídka v Blansku v Češkovicích, kde v sobotu 17. 2. 2018 od 14.00 probíhá veřejná zkouška sborových částí s klavírem a také s lektorským úvodem muzikologa, skladatele a pedagoga prof. Miloše Štědroně (známého také autorstvím hudby k Baladě pro banditu). Podruhé zazní dílo, tentokráte i s orchestrem a opravdu výbornými sólisty, pěvci předních českých operních scén, v blanenském katolickém kostele sv. Martina ve čtvrtek 15. 3. 2018 v 18 hodin. Již tento koncert věnuje sbor připomínce 100. výročí vzniku republiky. Upozorňujeme na možnost koupě místenek v INFO Blanka. Ještě nutno podotknout, že s Mozartovým Requiem sbor vyjíždí i do německého Wiesbadenu.
Další hudební perlou ve sborovém diáři by mohlo být květnové provedení Dvořákovy kantáty Stabat Mater, která je rozjednaná na Vranově u Brna – doufáme a těšíme se všichni!
Z dalších takových zásadních koncertů pro regionální publikum jsou slavnostní koncerty k 100. výročí české státnosti, první je v Rájci-Jestřebí 26. října 2018 s Dvořákovými Biblickými písněmi, Hromádkovým Te Deum a Motety od Smetany, na další konaný 28. října 2018 v blanenském Dělnickém domě chystá Rastislav díla také českých autorů vč. opravdové lahůdky jakou je Dvořákovo Te Deum.
Po zahraniční cestě do bavorského Waldsassenu s Pucciniho Messou di Gloria a Dvořákovým dílem Te Deum sbor připravuje vánoční repertoár pro brněnské koncerty a pro tradiční blanenský 26. prosince.
Doufáme, že publikum nám zachová přízeň, přehled akcí pro naše vděčné fanoušky je dostatečně lákavý. Rádi rozdáváme radost hudbou i společnými zážitky při všech akcích. Rastislav se snaží o dobrou atmosféru i ve sboru, pořádá pro své členy každoročně soustředění, rodinné tábory, bruslení apod. Takže jsou všichni srdečně zváni – na koncerty i do našich řad!
RASTISLAV Blansko, www.rastislav.cz

* * * * * * * * * * * * * *

RASTISLAV - článek v Blanenském deníku SBOR RASTISLAV NA KONCERTY VOZÍ PRAPOR, KTERÝ ZHOTOVIL MÁNES

* * * * *
RASTISLAV na Smetanově Litomyšli - článek Smetanový Rastislav

* * * * * * *

Blanenští filmaři točí do cyklu Živá paměť dokument o sbormistru sboru Rastislav

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Za podporu činnosti děkujeme:

Jihomoravský kraj
Město Blansko
Česko-německý fond budoucnosti

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Orgány spolku RASTISLAV Blansko, z. s. (zvoleno 18. 10. 2014):
Statutární orgán - VÝBOR:
Jaroslav Martinásek
Vít Martinásek

Nejvyšší členský orgán - RADA:
umělecký vedoucí: Jaroslav Martinásek
předseda: Vít Martinásek
Fadrná Radka - ekonom
Kakáčová Iva, Mgr. - místopředsedkyně
Korešová Tamara,Ing.MBA - dotační specialistka
Kuběnová Miroslava - vedoucí ženské složky
Martinásková Martina - jednatelka
Němec Oldřich, Mgr. - správce evidence
Pukl Miroslav, Ing. - vedoucí mužské složky

Zkoušky probíhají pravidelně každý čtvrtek od 17:00 do 20:00 v prostorách Galerie města Blanska.

Chcete-li se přijít nezávazně podívat, jste srdečně zváni.

Zákaz použití jakýchkoliv materiálů bez souhlasu smíšeného pěveckého sboru Rastislav Blansko.
© 2006 - 2018 by Rastislav Blansko